YİA Yenilenme Atölyeleri 
23 Haziran Cuma, 2023 I 21.00-23.00 I Ön başvuru: 20 Mayıs- 22 Haziran
YETKİN EBEVEYNLİK
“Ebeveynliğe küçük dokunuşlar, büyük sonuçlar…”
Eğitimci: Elif Berra Çiftci, Klinik Psikolog


KDBS- Yetkin Ebeveynlik
Program Adı YETKİN EBEVEYNLİK
‘Ebeveynliğe küçük dokunuşlar büyük sonuçlar’
YİA Yenilenme Atölyeleri Programı
Eğitimci Klinik Psikolog Elif Berra Çiftci
Moderatör YİA
Koordinasyon YİA
Ay Haziran
Oturum Sayısı 2
Tarih 23.06.2023
Gün Cuma
Saat/ler 21.00: 22.30
Katılım Şekli Online, Zoom programı üzerinden.
Katılım Linki Başvuru aşamasındaki e-posta adresine gönderilecektir.
Materyaller * YİA Katılım Belgesi verilmektedir.
* Program kaydı alınmaktadır. Kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için 15 gün içinde tekrar izleme hakkı verilmektedir.
Ücret * Programın indirimli ücreti, 300 TL’dir.
* YİA Üyeleri ve Elin Elimde Projesi Üyeleri’ne özel indirim yapılmaktadır. İndirim kodunu @yeniinsanakademi instagram DM’den alabilirsiniz.
Konu Yetkin Ebeveynliğe dair doğru bakış açıları, neler yapılması gerektiği ve atılacak adımlar.
Kazanımlar Yetkin ebeveynlik nedir?,
Yetkin ebeveyn nasıl olunur?,
Yetkin ebeveyn olmanın kazanımları,
Yaşanmış örnekler hakkında katılımcılar farkındalık kazanacaktır.
Türü YİA Yenilenme Atölyeleri Programı
Şekli Online,
Süre Toplam 2 saat. İki oturum
Materyaller * YİA Katılım Sertifikası verilmektedir.
* Program kaydı alınmaktadır. Kaçıranlar veya tekrar izlemek isteyenler için 15 gün içinde tekrar izleme hakkı verilmektedir.
Katılımcılar Ebeveynler, eğitimciler, ruh sağlığı uzmanları, oyun terapistleri, sağlık personeli, çocuk gelişimciler, aile danışmanları, özel eğitimciler, ilgili meslek grupları ve ilgili üniversitelerin 4. sınıf öğrencileri

Yetkin Ebeveynlik
‘Ebeveynliğe küçük dokunuşlar büyük sonuçlar’

YİA Yenilenme Atölyeleri Programı

Eğitimci: Klinik Psikolog Elif Berra Çiftci

Çocuk sahibi olmakla bir kadın anne, bir erkek baba olabilir ama yetkin ebeveyn olamaz. İlk ebeveynlik yıllarımız oldukça amatör olduğumuz yıllardır. Ebeveynlikte emekleme yıllarımızdır. Yıllar ilerledikçe ebeveynlik stilimiz de gerekli olgunluğa erişir.

Ebeveynlik Türleri

Ebeveynlik türlerine yönelik sınıflama ve tanımlamalar birçok uzman tarafından yapılmıştır. Bu alandaki en belirgin sınıflama ABD’li klinik psikolog Diana Blumberg Baumrind (1927-2018) tarafından yapılmıştır.

Baumrind bu başlıklar altında gözlemlediği ebeveynliği yıllar içinde 3 ebeveynlik stili “Yetkin Ebeveynlik, Otoriter Ebeveynlik ve Aşırı İzin Verici Ebeveynlik” altında toplamıştır. Uzun yıllar bu üçlü kategorizasyon yaygın olarak kullanılmıştır.

1983 yılında ABD Standaford Üniversitesi’nden Eleanor Maccoby (1917-2018) ve John Martin, Baumrind’in ilk teorisini genişletmişlerdir. Sonraki birçok araştırmada bu 4 ebeveynlik stili yaygınca kullanılmıştır.

* Yetkin Ebeveyn
* Otoriter Ebeveyn
* Hoşgörülü Ebeveyn
* İhmalkâr Ebeveyn

Alana değerli katkılarıyla bildiğimiz Klinik Psikolog Elif Berra Çiftci ile, Yetkin Ebeveynlik hakkında Yenilenme Atölyeleri Programı düzenliyoruz.

Katılımcılar,  “Yetkin ebeveynlik nedir?, Yetkin ebeveyn nasıl olunur?, Yetkin ebeveyn olmanın kazanımları ve Yaşanmış örnekler “hakkında katılımcılar farkındalık kazanacaktır.

Programa, eğitimciler, ruh sağlığı uzmanları, oyun terapistleri, eğitimciler, sağlık personeli, çocuk gelişimciler, aile danışmanları, özel eğitimciler, ilgili meslek grupları, ilgili üniversitelerin 4. sınıf öğrencileri ve ebeveynler katılabilir.

Elif Berra Çiftci, Klinik Psikolog

1993 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi burada okudu. Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Aynı yıllarda Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ön lisans programını bitirdi. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programından “Çocuk Merkezli Oyun Terapisinin Travmaya Etkisi” konulu tez çalışması ile mezun oldu ve Klinik Psikolog unvanını aldı.

Üniversite sonrasında uzun yıllar devlet koruması altındaki çocuklarla çalıştı. Sonrasında Ahenk Psikoloji’nin güçlü kadrosuna dahil oldu. Burada çocuk ve gençler üzerine psikolojik destek çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda kendi kurumunda da psikolojik danışmanlık faaliyetlerini sürdürmektedir. Yeni Aile Yayınları bünyesinde editör olarak görev almaktadır. Oyun Terapisti Portalı’nın koordinatörlüğünü yürütmektedir.

Elif Berra Çiftci’nin Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Kum Tepsisi Terapisi, Öykülerle Terapi, Bilişsel Davranışçı Oyun Terapisi, EMDR gibi başlıklarda ulusal ve uluslararası eğitimlerini tamamlamıştır. Çalışmalarında bu yaklaşımları kullanmaktadır. WISC 4 testi uygulayıcısıdır. Çiftci Oyun Terapileri Enstitüsü, EMDR Derneği ve Türk Psikologlar Derneği üyesidir. İstanbul’da ikamet etmektedir.

Yeni Aile Yayınları’ndan çıkan Yetkin Ebeveynlik Kitabı’nın editörüdür.

Ön Başvuru Yap

*Ön başvuru onayı, e-postanıza gönderilir.

Ödeme Linki

* Ön başvuru onayından sonra, www.digetemarket.com eğitim portalından ilgili program adı seçilerek ödeme yapılır.

Ödeme Yaptığı Halde Katılamayan Başvuru Sahipleri:
Ödeme yaptığı halde programa katılamayan başvuru sahiplerinin, 15 gün içerisinde programın zoom kaydının tekrarını izleyebilme hakları vardır.